AZAWAKH ARA N'TATRIT 

 

HOME AZAWAKH   OUR DOGS   GALLERY   PUPPIES  LINKS   CONTACT  


 


 

O'Tarat Aulad al Sahra's

 

O’Tarat Aulad al Sahra’s – pies ze zdiagnozowanym syndromem Radius Curvus  (dysplazja stawu łokciowego)

 

Celem niniejszej publikacji jest ostrzeżenie innych fanów rasy Azawakh i innych hodowców tej rasy przed występowaniem schorzenia jakim jest Radius Curvus (jedna z przyczyn powstawania dysplazji stawu łokciowego) w tej rasie. W przypadku Tarata Aulad al Sahra’s raporty medyczne i diagnozy jasno wskazują na genetyczne podłoże tego schorzenia – Tarat miał zdiagnozowane przedwczesne zamknięcie kości łokciowej w obu przednich łapach a wszelkie urazy mechaniczne, które mogłyby ewentualnie spowodować taki stan zostały wykluczone zarówno przez zdjęcia RTG jak i poprzez zapewnienia hodowcy, o tym, że Tarat nie uległ żadnemu urazowi mechanicznemu w ich hodowli.

Dlatego chciałabym przestrzec potencjalnych nabywców szczeniąt z tej hodowli o ryzyku pojawienia się podobnego schorzenia. W celu zabezpieczenia się przed zakupem szczeniaka obciążonego tego typu problemem proponuję poprosić hodowcę o przedstawienie odpowiednich zdjęć RTG obu rodziców jak i szczeniąt przed dokonaniem zakupu. W ten sposób istnieje dużo większe prawdopodobieństwo uniknięcia problemów jakie nas spotkały.

 

Link do publikacji vetserwisu o dysplazji stawu łokciowego ( jedną z jej przyczyn jest  niedopasowanie kości łokciowej i promieniowej):

 

http://vetserwis.pl/lokiec.html

 

W wersji anglojęzycznej podaję więcej linków do stron w tym języku traktujących o powyższym problemie.

 

 

Kupiliśmy Tarata 12.02.06

 

ZDJĘCIA zrobione pomiędzy 11-15.02.06

 

 

 

RTG prawej łapy zrobione 03.03.06:

 

 

 

 

ZDJĘCIE  Tarata z 07.03.06:

 

 

 

RTG zdjęcia z 22.03.06

 

  

 

 

 

Diagnoza z 22.03.06:

 

 

 

 powiększ klikając na zdjęcie

 

 

E-mail od dr Ines Holz z Kilniki Uniwerstytetu w Moanchium potwierdzający Radius Curvus oraz Carpus Valgus u naszego psa:

 

 

 >> e-mail <<

 

 

Hodowca zgodził się z diagnozą w mail’u z 30.03.06 oraz z genetycznym podłożem tego schorzenia oraz zaproponował pokrycie kosztów za operację Tarata:

 

Przyjęliśmy ofertę hodowcy i postanowiliśmy zoperować Tarata w Pradze a hodowca pokrył koszty tej operacji

– nasz mail w tej sprawie wysłany do hodowcy w przeddzień operacji znajduje się wersji anglojęzycznej:

 

>> e-mail 1<<

 

Po 4 tygodniach od operacji Tarat uległ wypadkowi. Złamał kość promieniowej w lewej łapie na skutek bardzo skomplikowanej i trudnej rehabilitacji. Poinformowaliśmy o tym hodowcę, który od tego czasu zaprzecza chorobie Tarata, pomimo wcześniejszej zgody na pokrycie kosztów jej leczenia.

Hodowca zapłacił za pierwszą operację osteotomii korekcyjnej. W chwili obecnej hodowca nie zgadza się już z tą diagnozą i przez swojego prawnika zażądał od nas usunięcia wszelkich informacji łączących hodowlę Aulad al. Sahra’s z chorobą Radius Curvus i jej genetycznym podłożem u Tarata.

 

 

 

Kilka tygodni temu wysłaliśmy opis choroby Tarat’a z diagnozą i kopiami zdjęć RTG do niemieckiego Związku Kynologicznego i otrzymaliśmy od nich odpowiedź, w której potwierdzają oni genetyczna wadę u Tarata i wykluczają go z dalszej hodowli.

Skan tego dokumentu w języku niemieckim:

 

 

 >> VDH  << PDF.

 

 

My zgadzamy się z diagnozą i respektujemy opinię VDH. Nie mamy wątpliwości, że Tarat jest genetycznie obciążony i dlatego nigdy nie użyjemy go do hodowli. Obecnie jego stawy łokciowe nie wykazują śladów inkongruencji, osteotomia uchroniła go przed dysplazją. A jego lewa łapa, która uległa wypadkowi i złamaniu kości promieniowej jest w trakcie leczenia i będzie poddana kolejnej osteotomii korekcyjnej. Mamy nadzieję, na wyleczenie Tarata do takiego stopnia, żeby mógł spędzić z nami długie, szczęśliwe i wartościowe życie.więcej: