AZAWAKH ARA N'TATRIT          

 

HOME  O RASIE  NASZE AZY  GALERIA  SZCZENIĘTA  LINKI  KONTAKT 

 

CHARAKTER

 

   Azawakh nie jest typowym psem. Ma pierwotną, dziką naturę, jest żywy i uważny, nawet w stosunku do znanych sobie osób pozostaje pełen rezerwy. Jest przy tym miły, łagodny i wyjątkowo oddany w stosunku do tych, których obdarzy uczuciem. Ma silny charakter i zawsze dąży do dominacji, tak że jeśli w domu mieszkają jeszcze inne psy lub np. koty, będzie walczył o dominację. Rasa ta wymaga roztropnego i sprawiedliwego, ale bardzo stanowczego postępowania jeśli chce się mieć "porządek" w hierarchii bez bijatyk i awantur pomiędzy zwierzakami.
    Tuaregowie wysoko cenią te psy zarówno jako pomocników na polowaniu i, w dużo większym stopniu, jako stróżów stad i namiotów. Dlatego Azawakh, jeśli wychowuje się od małego wśrod rodziny i innych zwierząt, bedzie je traktował jak stado, i będzie im stróżował, nawet jeśli się tego od niego nie wymaga. Zawsze gotowy i czujny, będzie ostrzegał silnym głosem o zbliżających się "intruzach" (każdy gość w domu będzie miał "głośne" powitanie"), na swoim terenie będzie groźnym obrońcą stada - choć raczej rzadko atakuje. Głównie "obszczekuje" intruza i okrążając go będzie starał się uniemożliwić mu poruszanie się naprzód. Właściciel musi nauczyć go, że na znak akceptacji ze strony gospodarza pies ma zaprzestać "alarmu". Poza swoim "rewirem" jest raczej nieśmiały, wycofany ale wciąż gotowy do obrony swych bliskich jeśli wyczuwa niebezpieczeństwo. Nie jest to pies łatwy w wychowaniu, zawsze pozostaje w pewnym stopniu niezależny, mimo że bardzo lojalny w stosunku do swojego pana, jego wolna natura nigdy nie daje sie całkowicie okiełznać i często na spacerach na dużych, otwartych terenach wyraźnie widać, że tęskni za nieskrępowaną swobodą. Potrzeba dużo cierpliwości, miłości, spokoju, stanowczości, konsekwecji a przede wszystkim ogromnej ilości czasu i kontaktu żeby wychować tego dumnego, przyzwyczajonego do samodzielności psa.
    Jednocześnie surowość i agresja powodują zaburzenia w psychice psa, więc osoby, które nie panują nad sobą utracą jakąkolwiek możliwość kontaktu z Azawkh'iem. Pies zamknie się w sobie, stanie się nieufny, agresywny i nieprzewidywalny.
Kolejnym ważnym elementem charakteru tych psów jest relatywnie wysoko ceniona obecność "świeżej afrykańskiej krwi" (choć są hodowcy, którzy twierdzą, że wciąż jest jej zbyt mało). Wysoko ceni się psy, w których żyłach płynie krew tzw. "importów". Jest to niezwykle ważne dla zachowania genetycznego zdrowia tej rasy. Jednakże, powoduje to, że Azawakh'i wciąż pozostają niesamowicie pierwotne i "niecywilizowane". Mały Az z "silnymi afrykańskimi wpływami" będzie się bał windy, samochodu, zmieniającej się nawierzchni, będzie próbował wyskoczyć z okna itp,itd. Bardzo ważnym jest aby nie oszczędzać malucha i od najwcześniejszych miesięcy zabierać go do miasta, do autobusu, do pociągu, uczyć go rozpoznawać róznicę wysokości, chodzić na smyczy, wracać na komendę "do mnie"... Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie pomóc mu wyrosnąć na "zrelaksowanego" dorosłego psa w naszej stresującej i hałaśliwej cywilizacji...
Polecam zapisanie się z młodym Azawakh'iem na szkolenie dla psów. Za drobną nagrodę Azawakh zrobi prawie wszystko (uczy się nadzwyczaj szybko), a jeśli proces nauki jest pozytywny i oparty o nagradzanie (jedyną karą jest brak nagrody) wykonuje wszelkie komendy ze "szwajcarską" dokładnością i nieukrywaną radością. Wychowanie małego Azawakh'a, jeśli prowadzone umiejętnie, jest wyjątkowo wynagradzające, a miłość jaką potrafi on odpłacić za mądre traktowanie jest nieporównywalna z miłością normalych, ucywilizowanych ras psów. Można ją chyba tylko porównać z radością jaką mogłoby przynieść wychowanie geparda i delfina, które mimo oddania człowiekowi zawsze pozostają na swój sposób niezależne.